„Akvadukt po východniarsky“: 68. zbor Biele vrany Košice – Plavnica

Reportáž, Skauting
6245

Región v okolí Starej Ľubovne patrí k tým, ktoré postihla na jar povodeň. Jej pozostatky bolo aj po niekoľkých mesiacoch ešte stále vidieť. Necelých desať kilometrov východne od Ľubovne sa nachádza obec Plavnica. Tam sme sa po dobití bateriek v audiovizuálnej technike stretli s dvojicou skautov, ktorí nás priviedli až na táborisko. V čase našej návštevy tu táborili skauti a vlčiaci, spolu približne 40 ľudí. V pozvánke sľubovali priehradu, viazanú kuchyňu, sprchu s teplou vodou, ale najmä ich vodovodný systém.

Prístup horší, lúka krásna

Lúka patrí medzi tie s komplikovanejším prístupom a povodeň tomu rozhodne nepomohla. Osobným autom sa na ňu nedá dostať a cestou je aj nejaké to brodenie. V takýchto situáciách býva pri nákupoch veľkým pomocníkom kára. Lúka je pomerne dlhá s viacerými zákutiami, ktoré prirodzene oddeľujú jednotlivé tábory. Tak tomu bolo aj teraz, kedy skauti aj vlčiaci mali samostatné táborové kruhy a zostalo dosť miesta aj na kuchyňu a hry.

Táborový kruh chlapčenského oddielu.

Voda putuje kilometer

Hoci táborisko je to krásne, kombinácia neprístupnosti autom s neprítomnosťou prameňa by zrejme odradila nejeden zbor. Nie však Biele vrany. O ich vodovodnom systéme hovorili jeho tvorcovia Ondro a Fabo s takou skromnosťou a samozrejmosťou, ako by bývalo bežné ťahať vodu z kilometer vzdialeného prameňa. Nedalo nám to a šli sme na exkurziu. Samozrejme nám nedošlo do akého kopca to musí byť, keďže z tade tečie voda sama. Z prameňa vedie hadica do vyrovnávacej nádoby. „Táto hadica je regulovaná kohútikom kvôli tomu, aby sme pri nedostatočnom prítoku do prameňa nevycucali prameň a nesali napríklad blato“, vysvetľuje Ondro. Z vyrovnávacej nádoby voda putuje spomínaný kilometer k táborisku.

Fabo vysvetluje.

Fyzika v praxi

Asi 30 metrov nad kuchyňou leží zásobovací článok celého systému. Fabo ho popisuje takto: „Od prameňa prichádza voda, prechádza škrtiacim ventilom, ktorým si môžme vyregulovať, koľko vody nám bude do sudov pritekať. Voda priteká do prvej nádoby a ostatné nádoby sú k nej pripojené krátkymi hadicami, čím vzniká systém spojených nádob. Objem systému je 180 litrov a naplní sa za tri hodiny.“ Z poslednej nádoby už tečie voda do tábora, kde sa delí buď do umyvárky alebo do sprchy. Samotné delenie vody, hoci je len na konci celého systému, by si zaslúžilo samostatný článok.

Tábor vo vojne

Etapová hra 3. oddielu skautov Delfíny bola zameraná na druhú svetovú vojnu s tým, že dej vojny bol zámerne upravený. Vodca oddielu Padre opisuje dnešnú etapu: „Konkrétne dnes bola vodná etapa, kde sa pri vojenskej akcii vysypal do vody cín a našou úlohou bolo ho vyzbierať a dezinfikovať tento potok pre obyvateľov.“

Noc na Spiši

Po rýchlom zopakovaní si stredoškolskej fyziky a ukážke napínavého zápasu vo frisbee sme museli opustiť táborisko 68. zboru z Košíc. Noc sme mali naplánovanú na táborisku pri dedinke Nižné Repaše, kde táboril 75. zbor o.b. Jána Vojtaššáka zo Spišskej Novej Vsi. Vyrazili sme teda smerom na juh netušiac, čo nás ešte čaká, kým zaľahneme do spacákov.