Nový rok je akoby novým štartom a nabáda nás dať si nejaké prevzatia. Motivuje nás nastaviť si nové ciele či návyky, ktoré sme doteraz odkladali na neskôr. Nie je však nezvyčajné, že mnoho z týchto našich osobných sľubov padne do zabudnutia už v prvé januárové dni. Ako teda vytrvať a posunúť sa vpred?
Zimné číslo časopisu Skaut prináša praktický plánovač, ktorý možno vytrhnúť a zavesiť si na nástenku alebo vlepiť do zápisníka. Nie je však určený len pre skautov a rangerov – hodnotu v ňom nájdu aj čitatelia Média, ktorí si v zimnom čísle posvietia na prokrastináciu, a tak plánovač môžu využiť sami alebo s ním naučiť pracovať svojich členov oddielu či družiny.
Plánuj, plánuj, plánuj!
Mať prehľad o tvojich dňoch, čase, kedy máš kde byť a čo máš spraviť, ti neuveriteľne pomôže byť zodpovedný, dochvíľny a najmä dôsledný v dosahovaní tvojich cieľov. Dostaň do svojich dní rutinu, ktorá ti pomôže cieľavedomejšie sa venovať jednotlivým činnostiam. Nadobudnúť prehľad v dňoch a tvojich povinnostiach ťa tiež naučí plánovať, bez čoho by si sa v plnení tvojich cieľov nepohol.
Tip: Namiesto jedného obrovského cieľa – napríklad upratať celú izbu, si zadaj menšie ciele, ktoré ťa k tomu obrovskému postupne dovedú – upratať písací stolík, pretriediť oblečenie, utrieť prach apod. Takto získaš väčší prehľad, čo musíš splniť, zároveň ti bude tvoj veľký cieľ pripadať dostupnejší a z tvojho napredovania budeš mať väčšiu radosť!
Krôčik po krôčiku
Zaumieniť si vykonávať denno-denne nejakú činnosť dokáže byť náročné. Najmä keď vynecháš jeden z dní, môže to na teba vplývať odradzujúco. Avšak zvyknúť si na niečo nové si pýta čas a otázku – čo môžeš pre svoj cieľ urobiť zajtra? Nehaň sa, keď sa ti niekedy nepodarí zaradiť tvoj návyk do dňa, ber to ako motiváciu do ďalších dní!
Niektoré návyky síce vyžadujú pravidelné plnenie, no nie každý deň – napríklad vysávanie raz za dva dni, cvičenie trikrát do týždňa a podobne.
Preč s nimi!
Návyky automaticky patria do našich dní. Niektoré z nich sme si postupom času osvojili, no neprospievajú nám – zlozvyky sú tiež takými návykmi, akurát nám ubližujú, či už po telesnej, alebo psychickej stránke. Nadmerné pitie sladených nápojov či zaspávanie s telefónom v rukách… nech nás trápi čokoľvek, vybudujme si ako protiklad kladný návyk, ktorý nám pomôže sa zlozvyku zbaviť, napríklad si dajme za cieľ vypiť denne X pohárov vody alebo si pred spaním čítať.
Menej je viac
Hoci sa v tejto chvíli cítiš by motivovaný a máš pocit, že zvládneš všetko, inokedy to tak byť nemusí. Počas jedného mesiaca sa zameraj na najviac 5 návykov, ktorým sa chceš venovať. Motivačne si medzi ne môžeš zaradiť taký, o ktorom si presvedčený, že sa viac-menej už stal súčasťou tvojich dní. Pri výbere zváž ich náročnosť a rôznorodosť, aby sa všetky netýkali len jedného smeru (pohybu, upratovania a pod.).
Pravidlo 21/90
Vraví sa, že nám trvá 21 dní osvojiť si nejaký návyk, no až 90 dní potrebujeme na to, aby sa nám návyk skutočne vryl do našich každodenných životov. Záleží však od návyku a jeho náročnosti – niekedy potrebujeme omnoho viac času, a tak jeho budovanie môže trvať takmer celý rok! Základom je vytrvať!
45 tipov na návyky, ktoré si môžeš osvojiť
Prinášame ti zoznam návykov obohacujúce rôzne smery, od ktorého sa môžeš inšpirovať pri výbere tých svojich!
Napadá ti niečo ďalšie? Smelo do toho!
Starostlivosť o seba (osobné návyky, zdravie, fyzická kondícia)
- vstať/ísť spať včas
- vstať na prvé zvonenie budíku
- prísť do školy/práce načas
- piť dostatok vody
- používať zubnú niť
- zjesť ovocie
- dať si vitamíny
- vyhnúť sa svojmu zlozvyku
- cvičiť
- prejsť X-tisíc krokov
- 20 klikov/zhybov
- ísť na 20-minútovú prechádzku
- ísť behať
- strečovať
Starostlivosť o domácnosť
- upratať si izbu
- ustlať si posteľ
- povysávať
- pripraviť si večer desiatu
- umyť riad
- poskladať čisté oblečenie/pretriediť nosené oblečenie
- 15-minútové upratovanie
- nakŕmiť domáce zvieratko
Osobné napredovanie (rozvíjanie zručností, kladných zvykov, pestovanie hobby)
- venovať sa svojmu hobby
- čítať si
- spraviť si domáce úlohy
- písať si denník
- neprokrastinovať
- limitovať čas na obrazovkách
- venovať sa skautskému napredovaniu
- učiť sa cudzí jazyk
- urobiť dobrý skutok
- zobrať si so sebou vlastnú fľašu
- nepoužiť plastové vrecúško
Budovanie vzťahov
- porozprávať sa s rodičmi
- zahrať sa so súrodencom/deťmi hru
- stráviť čas s domácim zvieratkom
- napísať alebo zavolať niekomu, s kým sme sa dlho nevideli
- odpísať hneď na e-maily a správy
- zavolať niekomu namiesto správy
Sporivosť a hospodárnosť
- nemíňať peniaze na nepotrebné veci
- nemíňať peniaze
- brať si jedlo z domu
- sledovanie denných výdavkov
- prispieť si k sporeniu
- držanie sa rozpočtu
Návod, ako pracovať s plánovačom
- Január – na toto miesto si doplníš aktuálny mesiac.
- Kalendár – plánovač obsahuje prehľadnú kalendárovú mriežku, do ktorého si rozplánuješ aktivity, čas a poznačíš si dôležité veci!
- Ciele na tento mesiac – priestor pre všetky ciele, ktorým sa chceš tento mesiac venovať, a aktivity, ktoré si praješ uskutočniť.
- (Pre) čítané knihy – tento priestor slúži pre tvoje hobby, ktoré si tu môžeš každý mesiac sledovať, či už pôjde o zoznam prečítaných kníh, uštrikovaných šálov, odohraných spoločenských hier, alebo videných filmov!
- Úspešnosť dní – zhodnoť si na konci každého dňa, aký úspešný bol tvoj deň. Meradlom úspešnosti nemusí byť nevyhnutne len tvoja produktivita, no tvoje splnené plány z daného dňa! Si spokojný, lebo si si šiel po dlhej dobe zabehať, upiekol rodine koláč alebo si dočítal knihu? Ohodnoť ju podľa svojho dojmu. Pozor však na lenivosť a prokrastináciu.
- Poznámky – priestor pre tvoje poznámky!
- Dôležité dátumy – narodeniny, písomky, výlety, oddielovky… akýkoľvek deň, na ktorý tento mesiac musíš myslieť!
- Habit tracker – „sledovač návykov“ je fantastická vec! Zvoľ si 5 návykov, ktoré si tento mesiac chceš osvojiť. Okrem toho, že ti pomôže na návyky myslieť a budovať ich, vízia všetkých vyfarbených políčok ťa bude motivovať! Večer si preto vyfarbi alebo inak označ políčko dňa, kedy sa ti podarilo daný návyk aplikovať.
A čo nasledujúci mesiac?
Pripravili sme si pre teba aj čistý plánovač, ktorý si môžeš doma vytlačiť a doplniť na ďalší mesiac!
Nájdeš ho TU.
Výber návykov je na tebe – najúspešnejší môžeš nahradiť novým alebo si ho motivačne v tabuľke nechať, či si návyky môžeš pestovať ďalšie dva mesiace (pre pravidlo 21/90). Aby však toto sledovanie návykov malo efekt a zmysel, nemeň si ich bezhlavo každý mesiac, ale vtedy, keď cítiš, že ich vykonávaš automaticky.
Text a foto: Martina Suváková