Rozmýšľal si niekedy nad tým ako vzniká pútnická trasa? Čo znamená proces od mapovania terénu až po hotový bedeker? Tak čítaj ďalej!
Od roku 2012 existuje na Slovensku projekt mapovania a budovania severojužnej diagonály Stredoeurópskej mariánskej cesty (SEMC) medzi pútnickými miestami Czestochowa – Medjugorje (cca 1400 km). Táto trasa prechádza cez Slovensko v úseku Trstená – Šahy (cca 250 km).
Čo to obnáša?
Prieskum terénu za účelom vytýčenia pútnických trás, vyhotovenie máp na základe podkladov súradníc GPS, spracovanie fotodokumentácie a popisu prechádzaných miest pre vyhotovenie bedekera – sprievodcu pre pútnika, sprevádzanie pútnikov, výpomoc pútnikom pri zabezpečení ubytovania a pod.
Už 3 roky sa organizuje v Maďarsku, v Rumunsku a v Rakúsku jeden medzinárodný pútnický deň s názvom „Na spoločnej ceste“. Podstatou tohto jednodňového podujatia je, aby sa ho zúčastnila čím širšia verejnosť, pričom každý účastník prejde trasu zodpovedajúcu asi dĺžke jednodňovej púte, t. j. približne 20-30 km. Každoročne je táto púť uskutočnená na konci augusta a je obetovaná za jeden spoločný cieľ. Tento rok to bude 25.8.2018.
Kto za tým je?
O.z. Via Mariae v spolupráci s Klubom slovenských turistov a Zväzom skautov maďarskej národnosti.
Ako sa zapojiť?
V prípade záujmu hľadáme koordinátora projektu, ktorý by mal za úlohu komunikáciu s o.z Via Mariae a našimi dobrovoľníkmi, ako i samotných dobrovoľníkov. Ak ťa táto ponuka zaujala, ozvi sa na katarina.rausova@skauting.sk.