Ako si vybrať termoprádlo?

Outdoor
8362

Nákup kompletnej skautskej výstroje a výzbroje trvá kvôli finančnej náročnosti obvykle niekoľko rokov a tak býva zvykom, že skautský tvor sa začína vybavovať funkčným prádlom až v roverskom veku. Vtedy začína objavovať svet moderných materiálov, ktorý mu poskytne komfort aj počas náročnejších výprav do prírody. Ako teda vybrať to správne funkčné prádlo?

Moderné technológie výroby odevov nám priniesli vrstvový systém obliekania, ktorého úlohou je odviesť vlhkosť od tela, tepelne izolovať (fleece) a v tretej vrstve telo ochrániť pred vonkajšími vplyvmi ako sú dážď a vietor. Dôležité je, aby každá časť odevu splňovala podmienku paropriepustnosti, lebo inak sa celý systém naruší. Ak teda aj máte oblečené funkčné tričko a flisku a ako medzivrstvu použijete bavlnený rolák, efekt väčšieho pohodlia sa stráca.

Funkčné prádlo tvorí základ vrstvového systému obliekania a preto musí byť perfektne priliehavé a malo by sa stať vašou druhou pokožkou. Jedine tak plní funkciu odvádzača vlhkosti a bráni prehriatiu a neskôr podchladeniu organizmu. Z tohto dôvodu je väčšina odevov výborne elastických a sú zošívané plochými švami. Pri kúpe si ale odev (tričko, nátelník, spodné prádlo, spodky) aj tak radšej vyskúšajte.

Základnú vrstvu vyrábajú výrobcovia (Craft, Senzor, Moira, Klimatex, Treksport,..) z niekoľkých druhov syntetických (umelých) vláken, ktoré majú schopnosť nenasiakavať vlhkosť. Najrozšírenejším je Polyester (PES), ktorý má aj dobrú odolnosť voči UV žiareniu (nosenie v lete). Vlastnosťami veľmi podobný materiál je Polypropylén (POP). Polyamid (PAD) má horšie vlastnosti tepelnej vodivosti, nasiakavosti a ochrany proti UV, no aj napriek tomu má zväčša vyššiu cenu. Dôvodom je menšia hmotnosť, jemnosť na dotyk a dlhšia životnosť.

Špeciálnou kategóriou sú termoprádla vyrobené z prírodných materiálov ako vlna Merino. Na trhu je dostatok výrobcov (Devold, IB, Brynje, Zajo,..) ktorý ponúkajú základnú vrstvu z vlny austrálskych ovečiek. Vlna je teplejšia ako rovnako hrubá syntetika a hreje aj keď je mokrá. Nevýhodou je však vysoká cena, žmolkovatenie a napodiv hrejivosť, kvôli ktorej budete mať problém vydržať vo vyhriatej miestnosti alebo chate. Keď kupujete svoju prvú základnú vrstvu, merinu sa radšej vyhnite a siahnite po Polyestery.

Ďalšia zaujímavá vlastnosť funkčného prádla je odolnosť voči pachom. Keď sa potíme, tak naše telo vyplavuje baktérie, ktoré sa potom na oblečení rozmnožujú a rozkladajú. Tak vzniká známy po výletový odér. Syntetické tričká zapáchajú skôr ako ste tomu boli zvyknutí u bavlny a preto mnohí výrobcovia ošetrujú ich odevy antibakteriálnou úpravou, ktorá aspoň zamedzí rozmnožovaniu baktérii.

Aby vám funkčné prádlo slúžilo tak ako má, riaďte sa pokynmi predajcu a symbolmi na štítku. Nežehlite ho a nepoužívajte aviváž, ktorá vytvára film na vláknach a upcháva póry cez ktoré prechádza vlhkosť. V práčke navoľte najšetrnejší program a použite gel a nie prášok, ktorý by poškodil vlákna. Počas viacdenných výprav stačí rukami prepláchať tričko alebo spodné prádlo v mydlovej či šampónovej vode. Funkčné prádlo schne veľmi rýchlo a tak sa dá rýchlo zbaviť aj toho neželaného zápachu.

Obliekanie sa do vrstvového systému má význam hlavne v zimných mesiacoch. Vtedy nás môže náš pot, vyprodukovaný počas namáhavejšej činnosti zachladiť. Najlepšie je preto sa obliekať pri dolnej hranici komfortu, teda keď je vám stále zima ale viete, že keď sa začnete hýbať tak budete v pohode. Každý máme iný metabolizmus a teda každý inak spaľujeme potravu a vytvárame teplo. Musíte si teda sami na sebe skúsiť aký spôsob obliekania vám najviac vyhovuje a nezabúdajte na staré známe: Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený skaut.

Skaut, cestovateľ a outdoorový nadšenec...
ZDIEĽAŤ