Organizačný poriadok opäť aktualizovaný: Prinášame hlavné zmeny

Náčelníctvo
185
Ilustračná fotografia: Samuel Zeller

Začiatkom mesiaca zasadlo Náčelníctvo a okrem iných dôležitých tém sa zaoberalo aj návrhmi na zmeny v Organizačnom poriadku. Prinášame krátky prehľad najdôležitejších zmien, aby ste boli informovaní a v prípade potreby vedeli, čo robiť.

Kapitola 1 (Oddiel, zbor)

V pôvodnom znení bola uvedená podmienka, že pokiaľ dôjde k zániku oddielu/zboru, jeho číslo nie je možné používať najbližších päť rokov. Pridali sme vysvetlenie, že ak sa počas týchto piatich rokov oddiel/zbor obnoví, môže sa vrátiť k svojmu pôvodnému číslu.

Kapitola 3 (Náčelníctvo, rady, komisie)

Okrem iných minoritných úprav došlo k vyškrtnutiu HKVS z tejto kapitoly ako následok zmeny organizačnej štruktúry. Na túto skutočnosť nadväzuje aj zmena kapitoly č. 19 (vysvetlené nižšie). 

Taktiež bola zrušená možnosť zborovej rady vytvoriť disciplinárnu komisiu. Táto zmena reaguje na zmeny v kapitole č. 11 (vysvetlené nižšie).

Kapitola 8 (Vzdelávanie)

Okrem malej zmeny, ktorou sme oficiálne uznali, že na skúškach LRŠ a VLŠ môžu byť viac ako dve skúšobné komisie, udelili sme povolenie oddielovým vodcom napísať odporúčanie svojim členom, pokiaľ sa chcú zúčastniť VLŠ. Podmienkou je informovať vodcu zboru. Myslíme si, že oddielový vodca vie v niektorých prípadoch napísať lepšie odporúčanie a zároveň tak môžeme obmedziť výnimočné prípady, keď by zborový vodca náhodou bezdôvodne nechcel dovoliť členovi účasť na VLŠ.

Kapitola 10 (Vyznamenania a ocenenia)

V tejto kapitole sme upravili podmienky emeritného členstva v Zbore strieborných trojlístkov a v Zbore strieborných vlkov. Tieto zmeny boli diskutované naprieč zbormi nositeľov. Náčelníctvo tým nechce nijako ponižovať zásluhy a status nositeľov; reagujeme iba na situáciu, ktorá vznikla v Zbore nositeľiek strieborného trojlístka. Vnímame, že napriek tomu, že toto ocenenie je za zásluhy pre hnutie, bolo by vhodné, aby členovia týchto zborov boli schopní svoje skúsenosti a múdrosti šíriť aj do hnutia a pomáhať mu týmto spôsobom aj naďalej.

Kapitola 11 (Disciplinárny poriadok)

Jednou z najväčších zmien v kapitole je, že po novom je možné začať disciplinárne konanie aj na základe formulára o nahlásení incidentu týkajúceho sa chráneného dieťaťa (nájdete na skauting.sk alebo ako prílohu č. 2 kapitoly OP č. 22). Vnímame, že toto je veľmi citlivá téma, s ktorou sa SLSK učí pracovať, a nechceme ohlasovateľov vystavovať ďalšej byrokracii, keďže tento nahlasovací formulár už obsahuje všetky potrebné informácie. Zároveň to výrazne uľahčí prácu tímu Bezpečný skauting a Náčelníctvu.

Ďalšou zmenou je, že zborová úroveň už nemôže začať a viesť disciplinárne konanie. Táto možnosť zostala iba na oblastnej úrovni a Náčelníctvu. Toto opatrenie zavádzame, aby sme predišli určitému druhu potenciálnej šikany zo strany zboru voči svojim činovníkom. Zároveň vnímame, že viesť disciplinárne konanie správne nie je jednoduché. Zbory s tým nemusia mať dostatok skúseností, čo nakoniec môže viesť k legislatívnym chybám a chybným záverom v konaní.

Ďalšie zmeny spresňujú postupy disciplinárneho konania, ako napríklad prítomnosť rodičov pri svedectve mladistvých alebo neprítomnosť navrhovateľa/vyšetrovaného pri svedectve tretích strán a získavaní dodatočných informácií.

Kapitola 18 (Rokovací poriadok Skautského snemu)

Náčelníctvo v tejto kapitole schválilo úpravu platnosti prijatých uznesení. Pokiaľ nie je uvedené inak, uznesenia prijaté na Skautskom sneme majú platnosť do najbližšieho Skautského snemu. Táto zmena sa samozrejme nevzťahuje na už prijaté uznesenia a musí si ju ešte schváliť najbližší Skautský snem.

Foto: Snem 2023, Marián Suvák

Kapitola 19 (Osobitné organizačné jednotky)

Z kapitoly o Skautskom múzeu a Skautskom Inštitúte sa stáva kapitola o Osobitných organizačných jednotkách. Reagujeme tak na „chaos“, ktorý vznikol na poslednom Sneme po schválení transformácie týkajúce sa zaradenia HKVS v organizačnej štruktúre SLSK. Zároveň tým reagujeme aj na podnety prichádzajúce zvnútra organizácie, z ktorých cítime potrebu mať možnosť tieto organizačné jednotky jednoduchšie vytvárať. Sú síce zakotvené v Stanovách, avšak nikde k nim doteraz nebolo napísané nič ďalšie.

Pokiaľ chcete vedieť viac, odporúčame si túto kapitolu prečítať. K pozícii Vodného skautingu v rámci organizačnej štruktúry bola spísaná aj dôvodová správa.

Ďalej došlo ešte k minoritným zmenám v kapitolách 6, 15 a 22.

Presné znenie zmien môžete sledovať v changelogu na skauting.sk. Pokiaľ máte otázky/nejasnosti alebo návrhy na zmenu OP, môžete ich poslať Komisii pre skautskú legislatívu na mail predsedníčky – barbora.mullerova@skauting.sk.

Členka Náčelníctva pre oblasť Hierarchia, Procesy a Dokumenty
ZDIEĽAŤ