LifestyleSláva, nazdar výletu!

Sláva, nazdar výletu!

Ulož si tento článok na neskôr
Tento článok máš uložený

So zvoniacim zvoncom v škole prichádza obdobie letných prázdnin, ktoré so sebou prinášajú oddych, výlety aj tábory. Ich súčasťou je, prirodzene, aj turistika. Ako sa na takú túru pripraviť a prečo si na ňu nebrať sandále?

Táborové výlety sú tie najlepšie

Výprava ťa na tábore rozhodne neobíde. Či už sa celoročne venuješ nejakému športu, alebo sa ti len občasne pošťastí ísť na nejaký výlet, vidina celodennej turistiky môže byť výzva. Nastav sa na ňu však pozitívne:

    • zisti si o vašom cieli viac, aby si vedel, na čo sa tešiť,
    • navnaď sa fotografiami výhľadu a prostredia,
    • poznaj približný čas, za ktorý by ste sa mali dostať z bodu A do bodu B – časový cieľ ťa bude hnať dopredu,
    • naplánuj si s ostatnými hru na pozadie (ak nejaká nemá byť v programe), ktorá vás udrží v tempe,
  • držte sa v skupinke – okrem bezpečnosti vám bude aj veselšie!

Pre radcov:

Keď plánuješ výlet, mysli na kondíciu a schopnosti členov družiny (nielen tej tvojej). Spoločne s ostatnými zvoľ trasu a náročnosť výletu tak, aby bola zvládnuteľná, no stále výzvou. Zváž časové aj dopravné možnosti, aj s dostatočnou časovou rezervou.

Batoh na chrbát a ide sa!

Buď pripravený a nenechaj sa zaskočiť počasím a nevyspytateľným terénom.

  • Batoh – ten turistický s hrudnými a bedrovými popruhmi. Tie ti náklad trochu odľahčia a nebudú ťa po niekoľkých hodinách túry toľko bolieť trapézy a chrbát.
  • Oblečenie – aj v letnom období môže byť na vyvýšených miestach chladno, preto maj po ruke dlhé oblečenie. Poznaj predpoveď počasia a riaď sa pokynmi vodcov. V každom prípade je vhodné zbaliť si nepremokavé oblečenie, bundu či pršiplášť. Netreba zabudnúť ani na náhradné tričko či ponožky.
  • Palice – turistické paličky pomáhajú v zlepšení stability a prekonávaní náročnejších terénov s blatom či prudkým stúpaním. Dobre ti však poslúži aj dostatočne dlhá palica, ktorú môžeš nájsť v lese.
  • Obuv – nevyhnutná časť našej výbavy! Určite si do hôr neber sandále, tenisky (najmä tie s rovnou podrážkou) či šľapky. Zadováž si dobrú turistickú obuv, ktorá je nielen prispôsobená na terén, ale aj vodeodolná. Ideálne obuv, ktorá chráni členky – znížiš tak riziko výronu!
  • Niečo navyše – nie je na škodu zbaliť si čelovku či vreckový nožík, obväz (napr. v prípade podvrtnutia členku). Ak máš od doktora naordinovanú ortézu na koleno či členok, nezabudni na ňu. Zbaľ si so sebou aj repelent, krém s UV faktorom a šiltovku!

Pitný režim a strava

Zober(te) si so sebou dostatok tekutín aj jedla. Podeľte si náklad – niekto si zbalí fľašu navyše, niekto chlieb, niekto nátierku, iný jablká. Maj po ruke malé „snacky“, ktoré ti cestou doplnia energiu.

Letné horúčavy vyžadujú časté pitie vody. Avšak vypiť naraz pollitra vody neodporúčame – je lepšie piť vodu v menších dávkach a pravidelne, aby si predišiel k dehydratácií a nevoľnosti. V rámci prevencie kŕčov a udržaniu správnej hladiny minerálov v tele si môžeš zbaliť aj magnézium, napr. v podobe šumivých tabliet (vhodné pre tvoj vek – neprekračuj tiež odporúčanú dávku).

Tempo

Keďže turistiku môžeme zaradiť k vytrvalostným aktivitám, silu by sme si mali rozdeliť rovnomerne a snažiť sa celý čas ísť rovnakým tempom.

  • Striedanie príliš rýchleho a príliš pomalého tempa nás môže najmä psychicky vyčerpávať.
  • Turistika nie je závod, a preto dať si pauzu na vydýchanie sa či danie si nejakého občerstvenia nie je hanba, ba čo viac, je žiaduca. Ako sa hovorí – všetko s mierou. Stáť každých 5 krokov nás môže viac vyčerpať ako nám pomôcť.

Je potrebné poznať svoje sily a nezabúdať na to, že vyjsť na kopec je len polovica úspechu a je potrebného ho potom aj zísť naspäť.

Dôležitosť prítomného okamihu

Žijeme v dobe sociálnych sietí a určite si aj ty chceš čo najskôr pridať nádhernú fotku z výletu. Treba si však uvedomiť, že do prírody si ideme najmä psychicky oddýchnuť a načerpať energiu z prírody, preto by nemalo byť tvojim hlavným cieľom spraviť si dokonalú fotku podľa predstáv a podriadiť tomu celú túru. Môže byť zamračené, pršať alebo bude fúkať silný vietor a dokonalá fotka sa nepodarí, a na konci dňa budeš frustrovaný, že cieľ výletu sa nepodaril. Foť a natáčaj – no tvor spomienky, na ktoré budete s radosťou spomínať s celým oddielom či zborom.

Skaut – ochranca prírody

Počas turistiky nevybočuj z cesty, ktorá je označená značkami.

  • Bezpečnosť – terén mimo označenia môže byť pre človeka nebezpečný a môže tak dôjsť k ľahšiemu či ťažšiemu úrazu.
  • Zvieratá. Pamätaj si, že v prírode sme len hosťom a pre zvieratá je to ich domov. Zvieratá sa zriedka nachádzajú v blízkosti trás, po ktorých chodia ľudia, preto je bezpečnejšie z týchto trás nevychádzať.

Okrem fauny je v horách aj flóra – netrhaj okolité rastliny a kvety. Mnohé z nich, najmä v národných parkoch, môžu byť zákonom chránené. Namiesto toho ich bez poškodenia pozoruj, nakresli či odfoť. Neskôr si o nich vyhľadaj informácie!

Pusti sa do plnenia odborky Turista!

Páči sa ti článok? Odporuč ho svojim priateľom

  • Tento článok je zaradený v témach:
  • Skaut

Vyberáme na rovnakú tému

Hojnosť skautskej láskavosti

Vraví sa, že Vianoce sú čas hojnosti a dostatku. Je to čas vďačnosti za to,...

Plán: Plnenie odborky

S novým školským aj skautským rokom prichádza milión aktivít a povinností, ktoré musíme vtesnať do našich...

Tajomstvo úspešných družín

Začína nám školský rok a s ním aj stretávanie sa na družinovkách. Poďme sa...

Najnovšie na skaut.sk

Dnes najčítanejšie